Telo

Vieš, čo tvoje bunky potrebujú?

23 júla, 2023

Aj tebe gynekologička odporučila zaradiť do stravy viac jedál s omega-3 mastnými kyselinami? Lámeš si hlavu nad tým, ako zabezpečiť, že v strave prijmeš ich potrebné množstvo? Ak by si denne zjedla aspoň jednu porciu mastnej ryby zo severných morí (ideálne zbavenú väčšiny ťažkých kovov), bola by si na dobrej ceste. Povedzme si ale úprimne, že pri našom životnom štýle a dostupnosti kvalitných morských rýb je to skôr “science fiction”. Čo s tým? Poďme sa najskôr pozrieť viac na zúbok týmto pre mnohých nepoznaných kyselín.

Omega-3 mastné kyseliny sú typom polynenasýtených tukov, ktoré sú pre naše telo a ľudské zdravie nevyhnutné.  Nazývajú sa „esenciálne“, pretože naše telo si ich nedokáže samé vyrobiť. Preto ich musíme prijímať prostredníctvom stravy. Tak isto i omega-6 a 9 sú esenciálne mastné kyseliny a taktiež zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v našom organizme. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny hrajú v tele rôzne úlohy, sú súčasťou každej bunky a kľúčom k rovnováhe je udržiavanie vhodného pomeru medzi nimi. Naša typická západná strava má však vyšší obsah omega-6 a nižší obsah omega-3 mastných kyselín, čo vedie k nerovnováhe, ktorá môže mať negatívne účinky na naše zdravie. Existujú tri hlavné typy omega-3 mastných kyselín: kyselina alfa-linolénová (ALA), kyselina eikosapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA). ALA sa nachádza v rastlinných zdrojoch, ako sú ľanové semienka, chia semienka a vlašské orechy, zatiaľ čo EPA a DHA sa nachádzajú predovšetkým v mastných rybách ako je losos, makrela a sardinky. Aj keď omega-3 mastné kyseliny hrajú v tele niekoľko dôležitých úloh, v našich zemepisných šírkach ich žiaľ nepožívame v dostatočnom množstve. Sú kľúčovou zložkou bunky a podieľajú sa na rôznych procesoch, vrátane funkcie mozgu, regulácie zápalu a zdravia srdca. Nakoľko nie sme schopní prijať zo stravy dostatok omega-3, je pre naše dlhodobé zdravie (nás žien, ale i mužov a detí) potrebné tento nedostatok suplovať.  V prvom rade by však bolo fajn vedieť, na čom sme, čiže aký pomer omega-6:3 v tele máme a ako sú na tom naše bunky.

Ako sa to dá zistiť? Veľmi jednoducho! Stačí si urobiť krvný test zo suchej kvapky krvi z ktorého zistíš, v akom pomere máš omega-6:3. Takto si vieš zároveň overiť účinnosť omega-3 produktu, ktorý užívaš alebo plánuješ užívať. Na trhu sú dostupné tisíce produktov. Nie každý však dokáže to, čo potrebujeme, a to zbalansovať pomer omega-6:3 a znížiť tak naše skryté zápaly v tele. Ak nechceš míňať čas a peniaze skúšaním rôznych omega-3 produktov, ale chceš užívať naozaj vedecky overenú kvalitu, ktorá je podložená krvným testom, napíš nám email na info@radostna.sk alebo sa priamo ozvi našej Evke (na IG profil eva_prieva_zacni_zdravim) a ona ti rada poskytne všetky dôležité informácie. Evka sa užívaním kvalitného omega-3 oleja dostala z omega-6:3 pomeru 15:1 na výborných 2:1, keďže akýkoľvek pomer pod 3:1 sa považuje za skvelý výsledok.

Tie správne produkty nájdeš aj na tomto linku: https://www.zinzino.com/2012040618

A to nie je všetko. V našom pripravovanom článku sa budeme venovať ďalšej zaujímavej téme: “Ktoré ženské a mužské diagnózy môžu byť príčinou skrytého zápalu?”, tak nás určite neváhaj sledovať i naďalej 😉

You Might Also Like