Myseľ Uncategorized

Projekt Radostná pomáha ženám na ceste (ne)plodnosti

23 marca, 2024

Problémy s počatím má čoraz viac párov. Neplodnosť ovplyvňuje nielen fyzické, ale aj duševné zdravie. Preto ak je aj tvoja cesta k rodičovstvu tŕnistá, pomôže ti projekt Radostná. Radostná sa zameriava na celkový holistický prístup k téme plodnosti. Neplodnosť rieši ako celok, v oblastiach – telo, duša, myseľ.

V rozhovore sa dozvieš:

  • čo je projekt Radostná,
  • aký je príbeh projektu Radostná,
  • ako prebiehajú podporné skupiny, ktoré pomáhajú párom zvládnuť neplodnosť po psychickej stránke,
  • s akými odborníkmi projekt Radostná spolupracuje.

Povedzte nám niečo o vašom projekte Radostná

Sme štyri kamarátky, ktoré venujú svoj voľný čas a energiu s cieľom pomáhať ženám, ktoré sa trápia na ceste za vytúženým bábätkom. Projekt Radostná sa zameriava na celkový holistický prístup k téme plodnosti. Snažíme sa tiež zoskupovať informácie ohľadom tejto témy v troch oblastiach: Telo, duša a myseľ.

Pokiaľ ide o plodnosť, častokrát sa ženy zameriavajú na svoje telo, na liečbu a sledovanie svojho cyklu. Všetko sú to skvelé a potrebné veci. No postupom času sa stane to, že sa žena začne cítiť frustrovane, bez života, s úzkosťami a s veľkým smútkom. Cíti sa, akoby bola zavretá v klietke, z ktorej niet úniku. Naše emočné a psychické zdravie je prehliadané.

Emočná a psychická pohoda je však veľmi dôležitá, priam tá najzákladnejšia časť nášho ja na ceste za rodičovstvom.

Veľmi dôležité je pre nás to, aby sa žena necítila v tejto náročnej životnej situácii sama, ale aby mala niekoho, kto ju dokáže vypočuť, poradiť a pomôcť jej. Preto aj naše motto znie: “NIE SI V TOM SAMA”.

Podarilo sa niektorej z vás štyroch zakladateliek projektu stať sa mamou?

Áno, podarilo sa. Naša Tánička sa dnes teší už z 2 – ročného Miška. Podľa Táničkiných slov, k jej otehotneniu jej pomohol aj náš projekt Radostná, nakoľko sa aj vďaka nemu dostala k mnohým skvelým informáciám, odborníkom, priateľstvám a k väčšej psychickej pohode. A aktuálne je po šiestich rokoch snaženia tehotná aj druhá členka tímu, naša Evka.

Prečo ste sa rozhodli založiť Radostna.sk? 

Projekt vznikol takmer pred 3 rokmi. Vtedy sme s kamarátkou naraz prežívali náročné obdobie snaženia sa o bábätko. Cítili sme, že si spolu rozumieme a že sa dokážeme pochopiť a povzbudiť navzájom. Postupne sme si uvedomovali, (aj vďaka tomu, že sme na túto tému študovali rôzne štúdie a zisťovali si informácie), že je mnoho párov, ktoré sa trápia pri snažení sa o bábätko a cítia sa v tom sami. A tak sme sa rozhodli, že založíme podpornú skupinku, v ktorej si budeme navzájom pomáhať, rozprávať sa, radiť si a počúvať sa. Naša snaha bola v tom, aby sa ženy necítili samé a tiež aby sme prelomili tabu, ktoré vnímame, že na Slovensku okolo tejto témy stále existuje. Tiež sme vnímali, že svet ponúka mnoho informácií, no žena alebo pár nevie, ako sa v nich zorientovať. Navyše tieto informácie sa týkali zväčša len telesnej, medicínskej stránky. Ale my vieme, že je potrebný holistický prístup a všetko, čo sa týka počatia je nielen telo, ale aj duša a myseľ.

Cieľom projektu je, aby každá žena bola radostná. Nech má každá radosť zo života aj napriek tomu, že sa jej nedarí otehotnieť.

Prečo názov Radostná?

Nad názvom sme nerozmýšľali až tak dlho, pretože cieľom je, aby každá žena bola radostná. Nech má každá radosť zo života aj napriek tomu, že sa jej nedarí otehotnieť a mať bábo. Našim cieľom je priviesť ju späť k radostnému a pozitívnemu životu i napriek negatívnym okolnostiam.

Akú podporu ponúkate ženám, ktoré trápi neplodnosť?

Podporu môžu ženy získať najmä prostredníctvom našej podpornej skupiny, ale ženám sa venujeme aj individuálne. Organizujeme tiež webináre a ponúkame aj Kurz Radosť, ktorý žene pomôže zlepšiť kvalitu jej života, uvedomiť si koreň úzkostí, zlých pocitov a myšlienok, hnevu, veľkého smútku a beznádeje a prekonať jej trápenie. No najmä žiť život opäť naplno v radosti, bez stresu a úzkosti.

Tiež sa snažíme spolupracovať s rôznymi doktormi a odborníkmi, ktorí sa tejto problematike venujú. Rovnako ako my sa snažia problém naozaj vyriešiť. Nielen zakamuflovať jeho príznaky alebo pár hneď poslať na umelé oplodnenie.

S akými doktormi-odborníkmi spolupracujete? Akú majú špecializáciu? Máte v tíme aj psychológa?

Spolupracujeme s pani doktorkou Gerovou a tiež odporúčame pána doktora Drába. Obaja sú gynekológovia, ktorí sa venujú liečbe neplodnosti formou NaProTechnology, ktorá prestavuje alternatívu k IVF a pomohla už mnohým párom.

Tiež odporúčame fyzioterapeutku Veroniku Makovú, ktorá sa venuje fyzioterapií pre ženy Mojžišovou metódou a uvoľňovaniu panvového dna, ktoré je dôležité pri snahe o otehotnenie, ale aj v tehotenstve a samotnom pôrode zohráva veľmi významnú úlohu.

Spolupracujeme aj s Marcelkou Korčekovou, ktorá je prvá slovenská fertility koučka.

V tíme zatiaľ nemáme psychológa, naše podporné skupinky sú svojpomocné, aktuálne však kreujeme spoluprácu so psychologičkou – terapeutkou, ktorá má priamu skúsenosť s neplodnosťou.

Akým konkrétnym spôsobom pomáhate ženám vo vašich podporných skupinách?

Na začiatku sme spravovali viacero podporných skupiniek. Stretávali sme sa hlavne online, no niekedy aj osobne, ak to okolnosti dovoľovali a rozprávali sme sa aj 2-3 hodiny o tom, čo práve prežívame, ako sa cítime a čo by sme ešte mohli urobiť alebo zlepšiť na našej ceste (ne)plodnosti. Nakoľko bol však tento model pre nás náročný z kapacitných dôvodov, vytvorili sme jednu súkromnú FB skupinu, ktorá prepája všetky Radostné. V tejto skupine si navzájom radíme vo forme online, ale aj osobných stretnutí alebo individuálnych rozhovorov. Momentálne tiež máme v ponuke aj Kurz Radosť, ktorý prebieha v rámci malej súkromnej podpornej skupiny so zameraním na zlepšenie kvality života.

Projekt Radostná ďakuje za rozhovor https://akcnemamy.akcnezeny.sk/. Originál rozhovoru je možné nájsť na tejto stránke.

You Might Also Like