Myseľ

Radostná v relácií Reflex v TV Markíza

16 novembra, 2022

Ahojte, volám sa Naty, som spoluzakladateľkou projektu Radostná. Vďaka Marcelke Korčekovej a jej fertility koučingu, ktorý som na svojej ceste absolvovala, som mala možnosť podeliť sa o svoju koučingovú skúsenosť a zároveň spropagovať projekt Radostná v TV. V Radostnej sa veľmi tešíme tejto príležitosti a sme za ňu nesmierne vďačné, pretože na Slovensku je táto téma tabu, no my vnímame, že o nej chceme rozprávať, no najmä túžime vytvárať bezpečný priestor pre ženy, ktoré vo svojom okolí nenachádzajú pochopenie alebo sa za svoju situáciu hanbu a nevedia z nej nájsť východisko.

Reportáž si môžete pozrieť prostredníctvom nasledujúceho videa. Prepis celého rozhovoru prikladáme ako text pod videom.

Aká bola Vaša skúsenosť s koučingom? Je prvá?

Áno, je to moja prvá skúsenosť s fertility koučingom a je veľmi pozitívna. Predtým som krátko navštevovala tzv. life koučing. Fertility koučing sa však od life koučingu líši tým, že sa primárne zameriava na podporu ženy alebo páru v ich snahe o otehotnenie.

Uvedomila som si, že miera mojej frustrácie a negatívnych pocitov začína byť nezvládnuteľná, a že ak sa neobrátim na odborníka, nebudem môcť vedieť v živote normálne fungovať.

Čo bolo dôvodom, že ste sa pre fertility koučing rozhodli?  Aký je Váš príbeh?

V čase, keď som Marcelku kontaktovala som sa už tri roky neúspešne snažila o otehotnenie. Bolo to cca pól roka od výkonu diagnostickej laparoskopie, ktorá podľa slov lekára, ktorý ju vykonával neodhalila žiadny významný vnútorný problém. Avšak, už o cca mesiac – dva po laparoskopií mi môj gynekológ povedal, že na sone vidí zapálený vajíčkovod naplnený tekutinou, takzvaný sactosalpinx, ktorý musí byť odstránený, inak sa nepohneme ďalej, takže vraj mám ísť hneď na ďalšiu laparoskopiu. Asi si viete predstaviť mieru mojej frustrácie. Ako je možné, že na operácii nič neodhalili? Bola operácia vykonaná správne a dôsledne? A aby toho nebolo málo, v partií kamarátok, ktorej som bola súčasťou, všetky dievčatá ohlásili tehotenstvá, zostala som teda naozaj úplne sama netehotná a bezdetná. To bola posledná kvapka v mori. Vtedy som si uvedomila, že miera mojej frustrácie a negatívnych pocitov začína byť nezvládnuteľná, a že ak sa neobrátim na odborníka, nebudem môcť vedieť v živote normálne fungovať.

Povedala som si, že ak táto žena dokázala svoje osobné peklo premeniť na radosť, určite to dokážem aj ja.

Aké bolo prvé stretnutie s Marcelkou? Čo ste cítili? Cítili ste na sebe rozdiel čo sa týka prvého a posledného koučingu?

Prvé stretnutie bolo nezáväzné a zadarmo (tak ako ho Marcelka ponúka každej potenciálnej klientke). S Marcelkou sme sa stretli na káve v kaviarni pri Dunaji a pamätám si, že od prvého okamihu som zo stretnutia mala veľmi dobrý pocit. Porozprávala som jej svoj príbeh a ona mne zase ten svoj. Bola som prekvapená, že i napriek tomu, čím si prešla (dlhoročná snaha o otehotnenie a nakoniec nevera manžela až rozvod), som jasne pred sebou videla šťastnú, sebavedomú ženu, energickú optimistku, z ktorej prekypovala nefalšovaná radosť a zápal pre svoju prácu a život ako taký. To ma nesmierne povzbudilo. Povedala som si, že ak táto žena dokázala svoje osobné peklo premeniť na radosť, určite to dokážem aj ja. Tiež som sa veľmi potešila, že som zrazu získala partáčku na svojej ceste snahy o otehotnenie, ktorá mi úplne rozumie a vie sa dokonalo vcítiť do mojich pocitov.

Pre ženu usilujúcu sa o otehotnenie je úplne prirodzené prežívať pocity hlbokej frustrácie, zúfalstva, zlyhania, menejcennosti, seba-obviňovania, nespravodlivosti … Žena, ktorá si prechádza neúspešnou snahou o otehotnenie vraj prežíva podobné negatívne emócie ako žena, ktorej diagnostikovali rakovinu.

Prvá reálna hodina koučingu už prebiehala priamo u Marcelky doma, vrámci tohto sedenia som mala za úlohu stanoviť si ciele – čo by som vďaka koučingu chcela dosiahnuť. Na túto hodinu ako aj na pár ďalších som ešte prichádzala plná negatívnych emócii, ktoré sa vo mne nahromadili počas všetkých tých rokov snahy o otehotnenie. Pre takúto ženu je úplne prirodzené prežívať pocity hlbokej frustrácie, zúfalstva, zlyhania, menejcennosti, seba-obviňovania, tiež máva táto žena pocit, že je život nespravodlivý a často sa pýta Boha/Vesmíru, kde v živote urobila chybu alebo komu ublížila, že sa dostala až do takejto situácie. To sú veľmi ťažké veci, v ktorých sa žena môže zacykliť a ktoré môžu výrazne negatívne ovplyvňovať jej život. To presne sa dialo aj mne. Iba pripomeniem, že žena, ktorá si prechádza neúspešnou snahou o otehotnenie vraj prežíva podobné negatívne emócie ako žena, ktorej diagnostikovali rakovinu. To je veľmi vážna vec, ktorá môže prejsť až do úzkosti a depresie, a preto by každá žena, ktorá takéto pocity prežíva by mala zvážiť, či nevyhľadať odborníka.

Vďaka Marcelke a koučingu som začala mať nový pohľad na moju situáciu, svoj život celkovo a začala som sa učiť ako sa z negatívnych emócii vymaniť opäť k pocitu vnútorného šťastia. Po poslednom stretnutí som jasne vedela, ako v živote ďalej a vedela som, že nech môj príbeh nakoniec dopadne akokoľvek, môj život bude mať určite zmysel a prinesie veľa dobrého.

Uvedomila som si, že možno neviem úplne ovplyvniť moju situáciu, ale na sto percent viem ovplyvniť môj postoj k danej situácii. Toto bolo veľmi kľúčové pre mňa. Tiež som si uvedomila, že sa mám začať plne riadiť svojím srdcom a intuíciou.

Cítili ste v rámci procesu nejaké zlomové momenty? Nejaké vety, pocity, niečo, čo Vám pomohlo, čo Vás posunulo a ktoré vo Vás ostali?

Áno, zlomovým bolo pre mňa už napríklad spomenuté prvé stretnutie, vrámci ktorého som si mala stanoviť ciele. Bola som prekvapená, že mojím najväčším cieľom ani nebolo mať dieťa, ale hlavne žiť život naplno v prítomnosti, každý deň prežívať radosť, vďačnosť a naplnenie zo života. Tiež dospieť k harmónii tela, duše a ducha a žiť pozitívny život v plnom psychickom a fyzickom zdraví.

Uvedomila som si aj to, že možno neviem úplne ovplyvniť moju situáciu, ale na sto percent viem ovplyvniť môj postoj k danej situácii. Toto bolo veľmi kľúčové pre mňa. Začala som aktívne pracovať na premene môjho postoja k danej situácii.

Ďalším zlomovým okamihom bolo sedenie, počas ktorého som si uvedomila, že sa mám začať plne riadiť svojím srdcom a intuíciou. Toto veľmi zmenilo smerovanie môjho života, lebo vďaka tomu som sa na isté obdobie úplne odstrihla od lekárov a začala som sa samo štúdiom venovať problematike ženskej plodnosti, ako ju prirodzene podporiť a začala som viac komunikovať so svojím telom, počúvať jeho potreby a pomáhať mu sama ako najviac môžem. V tom období som tiež spolu-založila projekt Radostná 🙂

Len žena, ktorá si cestou neplodnosti sama prechádza vie pochopiť takúto ženu.

Založili ste projekt Radostná. O čom je, aká je vaša vízia, prečo vôbec vznikol?

Krátko po mojom koučingu som narazila na kamarátku Táničku, ktorá sa v tom čase tiež trápila s otehotnením. Začali sme sa stretávať, zdielať o svojich pocitoch, ale aj skúsenostiach s lekármi, stravou a podobne. Uvedomili sme si, že naše stretávania, zdieľania a hlboké rozhovory nám veľmi pomáhajú lepšie znášať našu situáciu. Vraveli sme si, že aké by bolo úžasné, keby takúto možnosť mali aj ďalšie ženy, ktoré si prechádzajú podobnou cestou. Lebo len žena, ktorá si tou cestou sama prechádza vie pochopiť takúto ženu. A vedeli sme samé, aká veľmi bolestivá vie byť táto téma aj vo vzťahu ku kamarátom, ktorí už deti majú alebo k rodine, ktorá sa možno snaží pomôcť, ale nevie ako.

Tiež sme si uvedomili, že tematiku plodnosti treba riešiť z troch smerov – TELO, MYSEĽ, DUŠA, lebo ak žena rieši napr. iba telo, to znamená, že sa zameriava iba na liečbu, ale popri tom zabúda na pozitívne myslenie alebo modlitbu/meditáciu, ťažko alebo ťažšie vo svojej snahe uspeje. Tak v nás skrsol nápad zaloziť projekt, ktorý by zastrešoval všetky tieto tri oblasti a zároveň by vytváral priestor pre tzv. podporné skupinky v rámci ktorých by sa ženy snažiace sa o otehotnenie mohli slobodne zdielať a kde by našli hlboké pochopenie a podporu. Na Slovensku je táto téma tabu, no my sme vnímali, že o nej chceme rozprávať, no najmä túžime vytvárať bezpečný priestor pre ženy, ktoré vo svojom okolí nenachádzajú pochopenie alebo sa za svoju situáciu hanbu a nevedia z nej nájsť východisko.

V prípade, že myšlienka nášho projektu alebo podporných skupiniek osloví niektorú zo žien, odporúčame jej navštíviť našu stránku alebo náš Instagram alebo nech nás kontaktuje na email info@radostna.sk a my sa s ňou nesmierne rady spojíme 🙂

You Might Also Like