Vplýva psychika a stres na našu plodnosť?

Určite si si na túto otázku odpovedala “jasné, že áno”. Je to naozaj tak. Naša psychika zohráva veľmi veľkú úlohu na našej ceste za vytúženým bábätkom. V tejto časti “MYSEĽ” si budeš môcť prečítať mnoho zaujímavých článkov, rozhovorov a tipov o tom, ako psychika ovplyvňuje plodnosť, ako sa naučiť zvládať svoje emócie, ako byť vo väčšej psychickej pohode, ako sa zbaviť tých neustále sa opakujúcich negatívnych myšlienok, ktoré ťa držia akoby v klietke a ako byť opäť slobodná a plná radosti a života.

A teraz trošku viac o tom, ako stres priamo vplýva na našu plodnosť a o tom, kde začať, aby sme ho vymazali z nášho života.

Každý má v živote nejaký druh stresu, ale stres spojený s neplodnosťou je iný. Môže byť spôsobený našimi vlastnými očakávaniami, vnútorným a vonkajším tlakom na rýchle počatie, ako aj neustálym každomesačným sklamaním, keď si nachádzame negatívne výsledky tehotenských testov. Stres nie je len v našej mysli. Prejavuje sa aj v našom tele a môže hrať úlohu v tom, či sme alebo nie sme schopné otehotnieť. Nedávna štúdia zistila, že ženám s vysokou hladinou stresového enzýmu trvalo otehotnenie o 29% dlhšie ako ženám s jeho nižšou hladinou.

Stres spôsobuje to, že nadobličky uvoľňujú stresové hormóny kortizol a adrenalín, aby tak pomohli telu vyrovnať sa so stresovými situáciami. Naše telo sa tak spamätáva z chronického stresu a na základe zmeny hormónov určuje, že stresové obdobia nie sú optimálne na počatie. Čiže naše telo akoby nechcelo prijať bábätko, pretože si na základe zvýšených stresových hormónov myslí, že náš život je v nebezpečenstve a že podmienky na počatie bábätka nie sú vhodné. Príliš veľa stresu príliš dlho môže preťažiť nadobličkový systém. To potláča progesterón, hormón zodpovedný za to, aby bola ženská maternica dostatočne zdravou na to, aby podporila vyvíjajúce sa dieťatko. 

Čo môžeš urobiť, aby si sa cítila lepšie psychicky? 

  • Zameraj sa na svoje koníčky, hobby, to čo ťa baví a napĺňa.
  • Zapoj sa do podpornej skupinky, ktorej súčasťou sú ženy a páry, ktoré prežívajú podobný strach, podobné pocity a budú ti úplne rozumieť. Pre viac info pozri na našej stránke časť podporné skupiny alebo nám pošli email na  info@radostna.sk.
  • Vypočuj si podcast s príbehmi mnohých žien, ktoré si prechádzajú podobným obdobím, alebo si ním prešli a už majú svoje vytúžené bábätko. Nám takéto príbehy veľmi pomáhajú a dodávajú nám nádej a povzbudenie.
  • Vyhľadaj psychoterapeuta, ktorý ťa posunie vpred. Často krát môže byť koreň úzkosti aj niekde inde ako v nadmernom strese. V spolupráci s psychoterapeutom je možné tento koreň identifikovať, pracovať s ním a nadobudnúť tak opäť životnú radosť.
  • Najdi si Fertility kouča, ktorý ťa navedie k tomu, ako zredukovať stres a úzkosť, pomôže ti tiež identifikovať a nastaviť nový pozitívny životný štýl.
  • Zúčastni sa kurzu, ktorý ti pomôže lepšie zvládať emócie spojené s problémami s plodnosťou, dostať sa do psychickej pohody, mať menej stresu a nájsť radosť a plnosť života aj počas tejto náročnej cesty. Pre viac info pozri časť kurzy na našej stránke.