Cesta za rodičovstvom je veľmi emočne vyčerpávajúca a tiež veľmi stresujúca. Na našej ceste sme sa na začiatku cítili veľmi izolovaní, akoby sme boli jediný pár na svete, ktorý si prechádza týmito ťažkosťami, pretože všetci okolo nás zrazu oznamovali svoje tehotenstvá, pozývali nás na baby showers či krstiny. Nechceli sme o našich problémoch s plodnosťou s nikým hovoriť, pretože sme mali pocit, že aj tak nám sotva niekto bude rozumieť. 

Keď sme sa však stretli s niekým, kto podobnú situáciu tiež prežíval, mali sme pocit, že nás konečne vie niekto pochopiť. Niekto, kto sa nachádza v podobnej situácii a vie, aké je to emočne a psychicky náročné. A pochopili sme, že ani zďaleka nie sme jediný pár, ktorý si týmto náročným obdobím prechádza. Je nás viac a spolu sa môžeme navzájom potešovať, povzbudzovať, modliť sa za seba, vypočuť si jeden druhého a pomáhať si. 

Preto sme sa rozhodli zorganizovať podporné skupinky.

Keď nájdete niekoho, kto prežíva podobné veci čo vy, kto úplne rozumie vašej situácii, keď si môžete vypočuť ich príbeh a im zas povedať ten váš vlastný, je to neskutočne nápomocné.

Podporné skupinky môžu urobiť vašu cestu za rodičovstvom jednoduchšou a menej stresujúcou. Doktorka Groll hovorí, že rozhovor s tými, ktorí prežívajú podobnú situáciu môže veľmi pomôcť: “Keď nájdete niekoho, kto prežíva podobné veci čo vy, kto úplne rozumie vašej situácii, keď si môžete vypočuť ich príbeh a im zas povedať ten váš vlastný, je to neskutočne nápomocné.” (1)  Mnoho výskumov tiež hovorí, že ženy alebo páry, ktoré navštevovali podporné skupinky v období, kedy bojovali s problémami s plodnosťou, mali nižšiu hladinu stresového hormónu kortizolu a zároveň vyššie percento tehotenstiev ako tie, ktoré podporné skupinky nenavštevovali. (2) 

Benefity podporných skupín: 

  • nájdeš emočnú podporu – rozhovor s tými, ktorí sú v podobnej situácii je odburávačom stresu a pomôže ti zvládnuť boj s pocitmi izolácie, neistoty, strachu
  • nájdeš pomoc a viac informácií – na podporné skupinky budeme pozývať aj rôznych odborníkov, ako napríklad psychológa, fertility poradcu, odborníkov z oblasti plodnosti a zdravej stravy  
  • pomôžeš druhým  – budeme sa navzájom zdieľať a snažiť sa empaticky počúvať a pochopiť sa navzájom. Tak aj Tvojím príbehom môžeš pomôcť iným ženám.

Ako viem, že je podporná skupinka pre mňa (nás) vhodná? 

  • Cítiš sa izolovaná? Sama? 
  • Cítiš sa, akoby nikto nerozumel tomu, čím si prechádzaš? 
  • Máš vo svojom okolí len málo ľudí, s ktorými sa vieš rozprávať o svojim problémoch s plodnosťou? 
  • Je Tvoj partner jediný, s ktorým sa môžeš o Tvojej situácii rozprávať? 
  • Ovplyvňuje Tvoj problém s počatím Tvoje normálne fungovanie (práca, priateľstvá, …)? 
  • Cítiš sa, akoby si stratila kontrolu nad plánom Tvojho života? 
  • Sú rôzne sociálne udalosti ako rodinné oslavy, Vianoce, krsty náročné pre Teba? 

Ak si odpovedala na niektoré z týchto otázok áno, potom podporná skupinka môže byť výbornou voľbou pre Teba. 

Ak by si mala záujem o takúto podpornú skupinku, budeme rady, keď nám napíšeš a my Ti pošleme viac informácií o tom, ako a kedy takéto stretnutia prebiehajú a rady zodpovieme aj akékoľvek Tvoje otázky. Tešíme sa na Teba.