Telo

Ktoré ženské a mužské diagnózy môžu byť príčinou skrytého zápalu?

3 septembra, 2023

Vyskúšali ste spolu s partnerom v snahe o bábätko už snáď všetko? Univerzálny návod, žiaľ, neexistuje, ale stále je možné zlepšovať si svoje zdravie – či už na mentálnej, duchovnej, ale aj  telesnej úrovni. 

Tušila si, že za mesiacmi a mesiacmi nepríjemnej jednej čiarky na tehotenskom teste môže byť skrytý zápal? Tento tichý zabijak stojí za mnohými zdravotnými problémami, nevynímajúc ani zdravie mužov. 

Ako sme už písali v našom predchádzajúcom článku, dôležité je zistiť, ako ste na tom spolu s partnerom z pohľadu pomeru omega-6 a omega-3 mastných kyselín.

U žien býva často vinníkom zlyhania prirodzeného počatia syndróm polycystických vaječníkov a endometrióza. Podľa dostupných zdrojov sa javí, že omega-3 pomáha zvládať obe diagnózy. 

Syndróm polycystických vaječníkov (v skratke PCOS) sa vyznačuje hormonálnou nerovnováhou, ktorá vedie k tomu, že ženy majú vysokú hladinu testosterónu a nízku hladinu adiponektínu, čo spôsobuje zriedkavú alebo úplne chýbajúcu menštruáciu. Po doplnení omega-3 mastných kyselín sa hladiny testosterónu znížia a hladiny adiponektínu sa zvýšia, čím sa zvýši aj prirodzená plodnosť, a tak môže skôr dôjsť k otehotneniu.

Endometrióza bráni počatiu tým, že spôsobuje podráždenie a zápal, ktorý postupom času vedie k tvorbe zjazveného tkaniva. Ak sa tak stane v okolí reprodukčných orgánov, výsledkom je zvyčajne neplodnosť. Práve omega-3 mastné kyseliny bránia tvorbe jaziev a zachovávajú plodnosť tým, že znižujú zápal a poškodenia, ktoré môže toto ochorenie spôsobovať.

U mužov medzi hlavné príčiny neplodnosti radíme nízky počet, kvalitu, pohyblivosť spermií a varikokélu

Nedávne štúdie zistili, že omega-3 mastné kyseliny hrajú dôležitú úlohu pri produkcií spermií. Z omega-3 mastných kyselín sú zložené aj membrány spermií. Ich nedostatok môže spôsobiť nízky počet a tvorbu spermií, ktoré nie sú správne tvarované (následne vzniká teratozoospermia). Pridaním omega-3 do stravy si muž môže zlepšiť produkciu a kvalitu spermií, čo vedie k vyššej pravdepodobnosti, že sa “malí plavci” dostanú k svojmu cieľovému miestečku, a to k vajíčku ženy.

Varikokéla sa prejavuje poruchou cievneho zásobovania semenníka a zväčšením žíl v miešku, čo môže viesť ku zníženej produkcií a kvalite spermií, až k neplodnosti. Z našich skúseností v Radostnej sme sa stretli so situáciami, kde urológ prítomnosť varikokély nezistil ani pohmatom a ani prostredníctvom sona . Až po absolvovaní vyšetrenia v zariadeniach, kde sa vykonáva vyšetrenie v ľahu, v stoji a v stoji s tlakom sa varikokéla potvrdila. U mužov s najťažšími prípadmi varikokély sa zistilo, že trpia nedostatkom omega-3 mastných kyselín. Na druhej strane sa tiež potvrdilo, že muži, ktorí mali dostatočný príjem omega-3, mali miernejšiu varikokélu a zachovali si adekvátnu plodnosť.

O tom, že nie je jedno, aké omega 3 mastné kyseliny aj s partnerom užívate sme písali už v našom predchádzajúcom článku.

Vyššie uvedené situácie sú spojené s mužským a ženským reprodukčným systémom. Avšak omega-3 mastné kyseliny sú súčasťou každej našej bunky. 

Ak by ste aj s partnerom užívali správne omega-3 v správnom množstve spolu s ďalšími účinok podporujúcimi zložkami, mohli by ste si zabezpečiť aj *:

  • normálnu funkciu mozgu
  • normálny imunitný systému
  • normálnu funkciu srdca
  • ochránu krvných lipidov pred oxidačným stresom
  • zdravé kosti
  • dobré zuby
  • normálne hladiny triglyceridov v krvi
  • normálny krvný tlak
  • normálne hladiny vápnika

Čo s tým? Ako a kde získať ten správny omega-3 produkt? Napíš nám email na info@radostna.sk alebo sa priamo ozvi našej Evke (na IG profil eva_prieva_zacni_zdravim ) a ona ti veľmi rada poskytne všetky ďalšie dôležité informácie 🙂

Tie správne produkty nájdeš aj na tomto linku: https://www.zinzino.com/2012040618

*Zdravotné tvrdenia týkajúce sa Balanceoil+ od spoločnosti Zinzino (schválené EFSA – Európsky úrad pre bezpečnosť potravín)

Použité zdroje:

Oner, G, and I I Muderris. “Efficacy of omega-3 in the treatment of polycystic ovary syndrome.” Journal of obstetrics and gynaecology : the journal of the Institute of Obstetrics and Gynaecology vol. 33,3 (2013): 289-91. doi:10.3109/01443615.2012.751365

Tomio, Kensuke et al. “Omega-3 polyunsaturated Fatty acids suppress the cystic lesion formation of peritoneal endometriosis in transgenic mouse models.” PloS one vol. 8,9 e73085. 10 Sep. 2013, doi:10.1371/journal.pone.0073085

Safarinejad, M R. “Effect of omega-3 polyunsaturated fatty acid supplementation on semen profile and enzymatic anti-oxidant capacity of seminal plasma in infertile men with idiopathic oligoasthenoteratospermia: a double-blind, placebo-controlled, randomised study.” Andrologia vol. 43,1 (2011): 38-47. doi:10.1111/j.1439-0272.2009.01013.x

Tang, Li-Xin et al. “Association of decreased spermatozoa omega-3 fatty acid levels and increased oxidative DNA damage with varicocele in infertile men: a case control study.” Reproduction, fertility, and development vol. 28,5 (2016): 648-54. doi:10.1071/RD14276

You Might Also Like